کابل سیستم اعلام حریق | کابل مقاوم در برابر حریق

کابل سیستم اعلام حریق | کابل مقاوم در برابر حریق

کابل سیستم اعلام حریق ، یکی از ابتدایی ترین عوامل در حفظ و پایداری سیستم اعلام و اطفاء حریق انتخاب کابل ضد حریق مناسب و استاندارد است. کابل اعلام حریق از طراحی خاصی برای کابل کشی سیستم اعلام حریق بهره مند می باشد.

کابل مقاوم در برابر حریق

کابل اعلام حریق به کابل هایی که توانایی تحمل حرارت مستقیم، در بازه زمانی مشخص را داشته باشند گفته می شود. کابل های نسوز باید به درستی طراحی، تولید، آزمایش و پارامترهایی که دارای اهمیت هستند به طور کامل رعایت شوند. درجه حرارت و بازه زمانی مقاومت در برابر حریق با توجه به استانداردهای بین المللی متفاوت است.
کابل سیستم اعلام حریق سبب یکپارچگی مدار و مانع خرابی و قطعی مدار در زمان آتش سوزی می شود و از گسترش حریق از طریق خطوط کابلی در کل ساختمان و طبقات جلوگیری می کند. کابل های ضد حریق می بایست دارای تاییدیه LPCB و مورد تایید سازمان آتش نشانی باشند تا مورد تایید شرکت های آتش نشانی قرار گیرند.
کابل های ضد حریق می توانند رفتار متفاوتی در برابر حریق از خود نشان دهند. اولین ویژگی کابل مناسب چگونگی عکس العمل آن در زمان وقوع حریق است. عکس العمل کابل ها در دو موقعیت، مقاومت در برابر آتش و مقاومت در عدم انتشار شعله بررسی می شود.

1- کابل مقاوم در برابر آتش: این کابل در زمان آتش سوزی به فعالیت خود ادامه داده و یکپارچگی مدار را حفظ می کند. این کابل ها به دلیل تأمین بیشترین سطح امنیتی در برابر حریق، به عنوان کابل های مقاوم در برابر شعله در نظر گرفته می شوند. سیستم های اعلام حریق ، روشنایی اضطراری و سیستم تخلیه اضطراری می بایست مجهز به کابل های ضد حریق باشند، تا در شرایط بحرانی و در صورت امکان تخلیه ساختمان، سیگنال های هشدار دهنده فعال شوند.

2- کابل مقاوم در برابر انتشار شعله: این کابل ها مانع گسترش شعله می شوند ولی امکان خرابی آنها در حین آتش سوزی وجود دارد. در این شرایط مدارها پایداری خود را از دست داده و تمامی سیستم های متصل به کابل از مدار خارج می شوند. بنابراین این کابل ها نمی توانند در برابر انتشار شعله پایداری خود را حفظ کنند، ولی می توانند برای جلوگیری از پیشروی حریق مناسب باشند.


نکات مهم در انتخاب درست کابل سیستم اعلام حریق

 • کم دود بودن:

سیلیکون دود باید از مواد اولیه باکیفیت و افزودنی های موثر جهت کاهش دود تشکیل شده باشد. تا در صورت بروز حریق کابل از خود دود سیاه منتشر نکند. این ویژگی برای افرادی که قصد دور شدن از شعله های آتش را دارند بسیار کاربردی است.

 • بدون انتشار شعله:

کابل های بی کیفیت خود به تنهایی می توانند در گسترش حریق نقش بسزایی داشته باشند و خسارات زیادی را به بار آوردند.

 • دارای خاصیت ضد حریق:

در قسمت هایی از سیستم اعلام حریق مانند منبع تغذیه، آژیرها و … باید از کابل های دارای خاصیت ضد حریق استفاده شود. تا در برابر آتش از خود مقاومت نشان داده و موجب قطعی یا خرابی مدار نشوند.

 • عدم وجود گازهای سمی و خورنده:

کابل اعلام حریق باید فاقد گازهای سمی باشد تا وجود گازهای سمی در زمان حریق در اثر استنشاق منجر به خفگی نشود.

 • وجود شیلد:

ساختار کابل های اعلام حریق باید به گونه باشد که تحریف محیط برآن اثر منفی نگذارد. بنابراین کابل های اعلام حریق دارای پوششی از جنس فویل بوده تا سبب حذف نویزهای احتمالی شود. و همچنین دارای سیستم تخلیه با اندازه مناسب برای اتصال آن به زمین هستند، تا خود کابل منجر به بروز حریق نشود.


عوامل موثر بر کیفیت و قیمت کابل اعلام حریق

 • مواد اولیه باکیفیت با درصد خلوص بالا
 • مقدار مس بکار رفته
 • ضخامت عایق و روکش کابل
 • تکنولوژی ساخت و تجهیزات بکار رفته در تولید
 • تجربه و دانش تولید کننده
 • برند و کشور تولید کننده
 • مواد سازنده عایق و روکش
 • کلاس هادی (مغزی) سیم

سخن پایانی:

اولین گام برای پیشگیری و جلوگیری از گسترش حریق، استفاده از کابل مقاوم در برابر حریق است. در این صورت تا رسیدن نیروهای آتش نشانی به محل وقوع حریق کابل نسوز شیلددار مانع گسترش حریق می شود. این کابل ابتدا به کمک تجهیزات هشداردهنده سیستم اعلام حریق ساکنین و افراد را مطلع نموده و سپس برای خاموش کردن حریق فرمان را به سیستم اطفاء حریق ارسال می کند.

برای مشاهده نمونه ای از کابل های اعلام حریق بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

کابل اعلام حریق مدل Cavicel SR 114H

کابل اعلام حریق مدل Cavicel SR 104

کابل اعلام حریق مدل Cavicel SR 118

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.