سیستم اگزاست فن | طراحی سیستم تهویه و اگزاست فن

سیستم اگزاست فن | طراحی سیستم تهویه و اگزاست فن

سیستم اگزاست فن ، فن اگزاست فن به کنترل و از بین بردن بوی نامطبوع کمک می کند و دارای دو حالت خروج هوا و گردش هوا می باشد. اولین هدف اصلی نصب اگزاست فن تخلیه هوای آلوده، مواد زائد، گرمای بیش از حد و رطوبت است. ساده ترین نوع اگزاست فن هودهای آشپزخانه ای می باشند.


سیستم تهویه و اگزاست فن

آتش سوزی با تولید دود و حرارت همراه است. دود حاصل از آتش سوزی قدرت دید را کم می کند و سبب افزایش مرگ و میر می شود. بنابراین جهت ایمنی ساختمان ها علاوه بر نصب سیستم های اعلام حریق و اطفاء حریق ، اجرای سیستم های تهویه و تخلیه دود لازم است. سیستم تهویه و اگزاست فن با کم کردن غلظت دود حاصل از حریق، خسارات ناشی از خفگی را به حداقل رسانده و شرایط بهتری را برای نیروهای امدادی و آتش نشانی مهیا می کند. همان گونه که بیان شد سیستم های اگزاست فن دارای دو حالت خروج هوا و گردش هوا می باشند. سیستم اگزاست فن در مدل خروج هوا بر عکس سیستم های مکنده، هوای آلوده را از محیط می کشد و از محیط خارج می کند. در مدل گردش هوا، هوا پس از فیلتر شدن دوباره به محیط باز میگردد.

دستگاه اگزاست فن دارای رویه ای از جریان برق است، که سبب چرخش موتور و به حرکت انداختن پره ها می شود. بطوریکه زمانی پره ها شروع به چرخش می کنند که موتور فن شروع به کار کند. با چرخش پره ها گرد و غبار، هوای گرم و آلوده از محیط خارج و محیط پاکسازی می شود. همچنین اگزاست فن به طور بالقوه با از بین بردن و کاهش مواد زائد به ایمنی و سلامت افراد کمک می کند. بنابراین استفاده از دستگاه اگزاست فن در محیط هایی که دارای تهویه مناسبی نیست کاربرد دارد. لازم به ذکر است که در بیشتر دستگاه های تهویه اگزاست فن ترموستات وجود دارد. با گرم شدن هوای محیط ترموستات فعال شده و سبب به حرکت درآمدن موتور و چرخش پره ها می شود، بدین وسیله محیط اطراف اگزاست فن خنک می گردد.

با توجه به اینکه هوای گرم به طرف بالا و سقف در حرکت است، برای اینکه اگزاست فن بتواند عملکرد بالایی داشته باشد و بطور کامل هوای گرم را از محیط خارج کند باید در ارتفاع بالایی نصب شود. در این صورت عملیات سریع انجام شده و هوا سریع خنک می شود.

نکته: دستگاه های اگزاست فن علاوه بر پاکسازی محیط برای از بین بردن رطوبت هوا نیز موثر می باشند.

وجود اگزاست فن در اتاق های تمیز

بدلیل اهمیت زیاد ورود و خروج هوا در اتاق های تمیز وجود اگزاست فن در این اتاق ها ضروری است. در این اتاق ها استفاده از اگزاست فن های فیلتراسیون کاربردی تر می باشد، زیرا هوای این اتاق ها از مرحله های گوناگون فیلتراسیون از هوا ساز تامین می شود.

انواع اگزاست فن

اگزاست فن ها دارای سه نوع: سقفی، آکسیال و یوتیلیتی و فن آنها در دو نوع: آکسیال و سانتریفیوژ می باشد، فن ها معمولاً یک طرفه و فورواردی هستند.

سیستم های اگزاست فن:

برای تخلیه گرد و غبار، گاز، بخار و مواد زائد موجود در سالن های صنعتی از هواکش های تخلیه استفاده می شود. برای این منظور دو سیستم موجود است: 1- سیستم تخلیه کلی هوا 2- سیستم تخلیه موضعی هوا
در سیستم تخلیه کلی هوا با نصب تعدادی هواکش می توان هوای محیط را تخلیه کرد. ولی در سیستم تخلیه موضعی هوا با نصب یک سیستم کانال کشی که شاخه های آن روی ماشین آلات مشخص قرار دارد، هوای آلوده مربوط به هر ماشین تخلیه می شود. سیستم تخلیه موضعی هوا قبل از اینکه مواد زائد در محیط پخش شود آنها را با حجم کمتری از محیط خارج می کند و هواکش کوچکتری برای این سیستم مورد نیاز است. بنابراین سیستم تخلیه موضعی از سیستم تخلیه کلی مزیت بیشتری دارد. 

سیستم تخلیه موضعی هوا:

این سیستم موضعی دارای اجزای زیر می باشد.

1-    هود
2-    هواکش
3-    سیستم کانال کشی
4-    فیلتر
5-    کانال عمودی و یا دودکش

هود:

هودی که بتواند با خارج کردن حداقل هوا بیشترین میزان مواد آلوده را از محل مورد نظر خارج کند، کاربردی تر است. هودها دارای دو نوع باز و بسته هستند. در مدل باز تمام قسمت های هود قابل جدا شدن می باشد و سیال، صفحه و تیغه ها در این هود قابلیت جابجایی دارند. در مدل بسته هوای کمتری از محیط خارج می شود. این مدل دارای بازده بیشتری بوده و از نظر اقتصادی به صرفه می باشد. هودهای باز می توانند در محل ثابت باشند ولی هودهای متحرک مناسب مکان هایی می باشند که نیاز به جابه جایی، تمیز کاری و تعمیرات دارند.

نتیجه گیری:

با توجه به مطالب فوق که درخصوص اگزاست فن ها بیان شد، سیستم تهویه و اگزاست فن ها در زندگی بشر دارای اهمیت زیادی می باشد. اگزاست فن ها با ایجاد هوای تمیز، شرایط مناسبی را در زندگی بشر فراهم آورده اند. امروزه با پیشرفت های فراوان اگزاست فن ها در اکثر منازل و محیط های مسکونی، کارگاه های صنعتی و … مورد استفاده قرار می گیرند. اگزاست فن ها کاربردهای زیادی دارند مانند از بین بردن گرد و غبار، پاکسازی هوای آلوده، خنک کردن هوای محیط، از بین بردن رطوبت محیط و … . استفاده از سیستم های تهویه و اگزاست فن در ساختمان ها در هنگام حریق خسارات ناشی از حریق و خفگی را به حداقل میرساند.

در این مقاله سعی نمودم مطالبی را در خصوص سیستم های اگزاست فن خدمت شما عزیزان بیان نماییم، امیدواریم این مطالب برای شما کاربران مفید واقع شده باشد. شرکت ایمن اندیشان مهر ارائه دهنده خدمات مشاوره آتش نشانی ، اخذ تاییدیه آتش نشانی ، طراحی و اجرای سیستم های اعلام و اطفاء حریق ، تهویه و تخلیه دود پارکینگ با جت فن و اگزاست فن می باشد. جهت درخواست مشاوره آتش نشانی و یا اجرای کلیه سیستم های آتش نشانی می توانید با ما در ارتباط باشید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.